Pressure Relief Valve, Brass Ball, Conrader, Mfr#: 1303B-CE-250
Safety Valve, Soft Seat, (M)NPT Inlet (In.) 1 in, (F)NPT Outlet (In.) 5/8 in, Preset Setting (PSI) 250 psi, Max. Temp. (F) 400 Degrees F, Brass Body Material, Silicone Seal, 17-7 SS Spring, Brass Seat, Standards ASME/CE/CRN Certified, Air
9999 in stock
Subtotal:
Final shipping and tax calculated in checkout
Brand Name: Conrader
Mfr #: SRV765-1-CE-250
Availability: Ships in 14 days
SKU: GRG4636630 Category:
Analogues
PropertyValue
Valve TypeSoft Seat
(M)NPT Inlet (In.)1 in
(F)NPT Outlet (In.)5/8 in
Preset Setting (PSI)250 psi