Solid Door Storage Cabinet, 36 in W, 84 in H, 24 in D, Black, Hallowell, Mfr#: 815S24MA-ME
Storage Cabinet, Base Type Casters, Body Panel Type Solid, Cabinet Color Black, Cabinet Material Steel, Cabinet Storage Components Shelves, Door Handle Type Swing, Door Type Solid, Duty Rating Medium Duty, For Use Indoors/Outdoors No, Frame Assembled Assembled, Load Capacity per Shelf 250 lb, Lock Type Keyed, Mobility Mobile, Mounting Location Freestanding, Number of Shelves 4, Overall Depth 24 in, Overall Height 78 in, Overall Width 36 in, Audit Trail Storage None, Cabinet Finish Powder Coated
9999 in stock
Subtotal:
Final shipping and tax calculated in checkout
Brand Name: Hallowell
Mfr #: 815S24MA-ME
Availability: Ships in 10 days
SKU: GRG2206797 Category:
Analogues
PropertyValue
Width of Cabinet36 in
Depth of Cabinet24 in
Height of Cabinet84 in
Number of Shelves4
ColorBlack
MaterialSteel
Mobile/StationaryMobile
Number of Doors2
Door TypeSolid
ItemStorage Cabinet
Duty RatingCommercial
Casters IncludedYes
Caster Configuration(4) Swivel with Brakes
Number of Cabinet Shelves4
Shelf Capacity250 lb
Overall Cabinet Height84
Cabinet Door TypeStandard
Cabinet Handle StyleSwing
Cabinet StyleShelving
Material - CabinetsSteel
Cabinet ColorBlack
Assembled/UnassembledAssembled
Cabinet Locking MechanismKeyed
Caster Type(4) Swivel with Locks
Item - Storage CabinetsStorage Cabinet
No. of Drawers0
Green Environmental AttributeProduct Contains a Minimum of 50% Post-Consumer Recycled Content
Finish - CabinetsPowder Coated
Number of Drawers0
Cabinet Strength RatingCommercial
Locking Points3 Points
Gauge20
Locking CabinetYes
FinishPowder Coated
Cabinet Height RangeFull Height (59
Includes(2) keys; Casters
Overall Cabinet Depth24
Overall Cabinet Width36
Green Certification or Other RecognitionGREENGUARD Certified
Overall Height84 in
Overall Width36 in
Audit Trail StorageNone
Shelf Material Thickness22 ga
Cabinet FinishPowder Coated
Shelf AdjustabilityAdjustable
Panel Material Thickness20 ga
Base TypeCasters
Lock TypeKeyed
Overall Depth24 in
Shelf Adjustment Increments2 in
MobilityMobile
Color FamilyBlack
Door Opening180 Degrees
Series800
Includes KeysYes
Load Capacity per Shelf250 lb
Door Handle TypeSwing
Method of ConstructionBolted; Welded
Door Locking Points3
Cabinet Finish/MaterialPowder Coated Steel
Body Panel TypeSolid
Door Material Thickness20 ga
Frame AssembledAssembled
Number of Keys2
For Use OutdoorsNo
Overall WxD36 in x 24 in
Number of Shelves and Adjustability4 Adjustable Shelves
Cabinet Storage ComponentsShelves
Cabinet MaterialSteel
For Use Indoors/OutdoorsNo
Country of Origin (subject to change)United States
Package Quantity1
TAGS:
#Solid Door Storage Cabinet
#36 in W
#84 in H
#24 in D