Speed Exhaust Control Valve, 12mm, 1/2 In, Smc, Mfr#: ASV510F-04-12S
Speed Exhaust Control Valve, Adjustment Type Screw, Valve Body Size 3/8 in, Air Connection Size 1/2 in, Connection Type BSPT, Connection Size 1/2 in, Air Connection Type Tube, Metering Direction Meter Out, Body Material Stainless Steel, Maximum Operating Pressure 145 psi, Minimum Operating Pressure 14.5 psi, Maximum Flow Rate 65.3 cfm, Minimum Flow Rate Not Applicable, Fitting Style Tee, Body Material Finish Nickel Plated, Maximum Operating Temperature 140 Degrees F
9999 in stock
Subtotal:
Final shipping and tax calculated in checkout
Brand Name: Smc
Mfr #: ASV510F-04-12S
Availability: Ships in 1 days
SKU: GRG2899014 Category:
Analogues
PropertyValue
ItemSpeed Exhaust Control Valve
Valve StyleTee
Valve Port Size1/2 in
Pipe Size1/2
ConnectionBSPT x Tube
Valve Tube Size12 mm
Connection TypeBSPT
Body MaterialStainless Steel
Valve Body Size3/8 in
Valve FlowOut
Temp. Range23 Degrees to 140 Degrees F
Body Material - ValvesNickel-Plated Brass
Pressure Range14.5 to 145 psi
AdjustmentScrew
Tube Size12mm
StyleTee
FlowOut
StandardsRoHS
Seal MaterialNBR
Fitting StyleTee
Minimum Flow RateNot Applicable
Maximum Flow Rate65.3 cfm
Air Connection Size1/2 in
Body Material FinishNickel Plated
Connection Size1/2 in
Maximum Operating Pressure145 psi
Metering DirectionMeter Out
Minimum Operating Temperature23 Degrees F
Maximum Operating Temperature140 Degrees F
Minimum Operating Pressure14.5 psi
Adjustment TypeScrew
Air Connection TypeTube
Country of Origin (subject to change)Japan
Package Quantity1
TAGS:
#Speed Exhaust Control Valve
#12mm