Square Head Bolt, Steel, Class 8.8, Black Oxide, M10-1.50 Thread Size, 35 mm Lg, 50 PK, EnjoyTool Select, Mfr#: M01030.100.0035
Socket Set Screw, Head Type Square, System of Measurement Metric, Thread Size M10-1.50 mm, Overall Length 35 mm, Fastener Length 35 mm, Drive Type External Square, Material Steel, Material Grade/Class Class 8, Finish Black Oxide, Pack Size Small Pack, Dimensional Standards DIN 479, Head Height 10 mm, Head Width 10 mm, Manufacturer Location Globally Sourced, Maximum Temperature 302 Degrees F, Minimum Temperature -58 Degrees F, Package Quantity 50
9999 in stock
Subtotal:
Final shipping and tax calculated in checkout
Brand Name: Zoro Select
Mfr #: M01030.100.0035
Availability: Ships in 3 days
SKU: GRG0308038 Category:
Analogues
PropertyValue
System of MeasurementMetric
Thread SizeM10-1.50
Fastener Length35 mm
Head Width10 mm
Material Grade/ClassClass 8.8
Head Height10 mm
MaterialSteel
FinishBlack Oxide
Thread StyleFully Threaded
Thread TypeCoarse
Minimum Thread Length35 mm
StandardsDIN 479
ItemSquare Head Bolt
Meets/ExceedsDIN 479
Head TypeExternal Square
Package Quantity50
Square Head Bolt TypeSquare Head Bolt
Thread Length35 mm
Temp. Range (F)-58 Degrees to 302 Degrees
SizeM10x35mm
Proof Load (PSI)580 N/sq mm
Rockwell HardnessC22 to C34
Tensile Strength (PSI)800 N/sq mm
Fastener Industry StandardsDIN 479
Tensile Strength116,000 psi
TypeSquare Head Bolt
Drive TypeExternal Square
Pack SizeSmall Pack
Globally SourcedGlobally Sourced
Maximum Temperature302 Degrees F
Minimum Temperature-58 Degrees F
Dimensional StandardsDIN 479
Head StyleSquare
Thread StyleFully Threaded
Manufacturer LocationGlobally Sourced
Length Under Head35mm
Slotted Head HeightNot Applicable
Slotted Head DiameterNot Applicable
Country of Origin (subject to change)Multiple
TAGS:
#Square Head Bolt
#Steel
#Class 8.8
#Black Oxide
#M10-1.50 Thread Size
#35 mm Lg