Square Head Bolt, Steel, Class 8.8, Black Oxide, M16-2.00 Thread Size, 50 mm Lg, 25 PK, EnjoyTool Select, Mfr#: M01030.160.0050
Socket Set Screw, Head Type Square, System of Measurement Metric, Thread Size M16-2.00 mm, Overall Length 50 mm, Fastener Length 50 mm, Drive Type External Square, Material Steel, Material Grade/Class Class 8, Finish Black Oxide, Pack Size Small Pack, Dimensional Standards DIN 479, Head Height 16 mm, Head Width 17 mm, Manufacturer Location Globally Sourced, Maximum Temperature 302 Degrees F, Minimum Temperature -58 Degrees F, Package Quantity 25
9999 in stock
Subtotal:
Final shipping and tax calculated in checkout
Brand Name: Zoro Select
Mfr #: M01030.160.0050
Availability: Ships in 3 days
SKU: GRG0307855 Category:
Analogues
PropertyValue
System of MeasurementMetric
Thread SizeM16-2.00
Fastener Length50 mm
Head Width17 mm
Material Grade/ClassClass 8.8
MaterialSteel
Head Height16 mm
FinishBlack Oxide
Thread TypeCoarse
Thread StyleFully Threaded
Minimum Thread Length50 mm
StandardsDIN 479
ItemSquare Head Bolt
Package Quantity25
Proof Load (PSI)580 N/sq mm
Temp. Range (F)-58 Degrees to 302 Degrees
SizeM16x50mm
Meets/ExceedsDIN 479
Rockwell HardnessC22 to C34
Thread Length50 mm
Tensile Strength (PSI)800 N/sq mm
Square Head Bolt TypeSquare Head Bolt
Fastener Industry StandardsDIN 479
Head TypeExternal Square
Tensile Strength116,000 psi
TypeSquare Head Bolt
Drive TypeExternal Square
Head StyleSquare
Dimensional StandardsDIN 479
Pack SizeSmall Pack
Globally SourcedGlobally Sourced
Maximum Temperature302 Degrees F
Minimum Temperature-58 Degrees F
Thread StyleFully Threaded
Manufacturer LocationGlobally Sourced
Length Under Head50mm
Slotted Head DiameterNot Applicable
Slotted Head HeightNot Applicable
Country of Origin (subject to change)Multiple
TAGS:
#Square Head Bolt
#Steel
#Class 8.8
#Black Oxide
#M16-2.00 Thread Size
#50 mm Lg