Square Head Bolt, Steel, Class 8.8, Black Oxide, M20-2.50 Thread Size, 80 mm Lg, 10 PK, EnjoyTool Select, Mfr#: M01030.200.0080
Socket Set Screw, Head Type Square, System of Measurement Metric, Thread Size M20-2.50 mm, Overall Length 80 mm, Fastener Length 80 mm, Drive Type External Square, Material Steel, Material Grade/Class Class 8, Finish Black Oxide, Pack Size Small Pack, Dimensional Standards DIN 479, Head Height 20 mm, Head Width 22 mm, Manufacturer Location Globally Sourced, Maximum Temperature 302 Degrees F, Minimum Temperature -58 Degrees F, Package Quantity 10
9999 in stock
Subtotal:
Final shipping and tax calculated in checkout
Brand Name: Zoro Select
Mfr #: M01030.200.0080
Availability: Ships in 3 days
SKU: GRG0307758 Category:
Analogues
PropertyValue
System of MeasurementMetric
Thread SizeM20-2.50
Fastener Length80 mm
Head Width22 mm
Material Grade/ClassClass 8.8
Head Height20 mm
MaterialSteel
FinishBlack Oxide
Thread TypeCoarse
Thread StyleFully Threaded
Minimum Thread Length80 mm
StandardsDIN 479
ItemSquare Head Bolt
Thread Length80 mm
Head TypeExternal Square
Proof Load (PSI)580 N/sq mm
Tensile Strength (PSI)800 N/sq mm
Package Quantity10
Meets/ExceedsDIN 479
Fastener Industry StandardsDIN 479
Rockwell HardnessC22 to C34
Square Head Bolt TypeSquare Head Bolt
Temp. Range (F)-58 Degrees to 302 Degrees
SizeM20x80mm
Tensile Strength116,000 psi
Drive TypeExternal Square
TypeSquare Head Bolt
Head StyleSquare
Pack SizeSmall Pack
Globally SourcedGlobally Sourced
Dimensional StandardsDIN 479
Maximum Temperature302 Degrees F
Minimum Temperature-58 Degrees F
Thread StyleFully Threaded
Manufacturer LocationGlobally Sourced
Length Under Head80mm
Slotted Head HeightNot Applicable
Slotted Head DiameterNot Applicable
Country of Origin (subject to change)Multiple
TAGS:
#Square Head Bolt
#Steel
#Class 8.8
#Black Oxide
#M20-2.50 Thread Size
#80 mm Lg